Reisu-L-Ulema Kavazović: Ljudi Od Vjere Moraju Podići GlasReisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović poručio je jutros kako je u današnjem vremenu iznimno važno da ljudi od vjere podignu svoj glas i upozore na pogubne posljedice nastojanja da se razlike u vjerovanjima iskoriste za međusobna neprijateljstva i optužbe.

„Različitost pravaca, jezika, kultura i rasa slična je fenomenu različitih vrsta u prirodi. U svemu tome se ogleda Božija svemoć, koja u ljudskim dušama treba da izazove bogobojaznost i poštovanje“, poručio je reisu-l-ulema iz Gazi Husrev-begove džamije u Sarajevu, gdje je jutros održana centralna svečanost povodom Kurban bajrama.

On je podsjetio kako aktuelni hadžski obredi najjasnije pokazuju kur’ansku istinu o zajedničkim korijenima i veličinu ljudske porodice, te je citirao ajete: „O ljudi, bojte se Gospodara svoga, koji vas od jednog čovjeka stvara, a od njega je i drúgu njegovu stvorio, i od njih dvoje mnoge muškarce i žene rasijao“.

Naglasio je da je put vjere unutarnji životni put, isti onaj kojeg su prevalili vjerovjesnici i kojeg mora prevaliti svaki vjernik na svom putovanju Bogu.

„Naše putovanje, kao i putovanje svih vjerovjesnika, nije samo put čovjeka ka Bogu već i put čovjeka ka čovjeku. U vjeri čovjek ne smije biti napušten i ostavljen od drugih ljudi. Jer, niko neće osjetiti blizinu Božijeg lica ako ne osjeti bliskost ljudskog lica. Niko neće osjetiti toplinu Božijeg daha i Njegove riječi dok ne osjeti toplinu ljudskog daha i ljudske riječi. Niko neće osjetiti milost Božiju i Njegovu pažnju dok ne pokaže samilost i pažnju prema ljudima. Niko neće osjetiti dobrotu Božiju dok ne pokaže dobrotu prema svom bližnjem. Niko neće osjetiti ljubav Božiju dok se iz njega ne prospe ljubav prema ljudima“, kazao je reisu-l-ulema.

Između ostalog, tokom bajramske hutbe reisu-l-ulema je podsjetio na tragedije koje se događaju širom svijeta, u Palestini, Jemenu, Kašmiru, Siriji, Afganistanu, Kini, Mijanmaru i drugdje, te osudio nasilnike „koji nasrću na volju naroda i njihovu slobodu“.

„Zato vas molim: Ne okrećite glavu od siromaha, putnika namjernika i muhadžira, kako ne bi Allah i nama jednoga dana uskratio Svoju milost i pomoć kada nam bude najpotrebnija. Ne mogu nam biti uzor oni koji pozivaju na nasilje prema ljudima i opravdavaju ga i oni koji podižu zidove bodljikave žice među ljudima. Mi možda jesmo jedna siromašna i napaćena zemlja, ali naša prsa ne smiju biti uskogruda, kao što nikada nisu ni bila. Božija milost obuhvata sve, On će je dati, kao što je obećao, onima koji budu bogobojazni i koji milosrđe prema ljudima budu pokazivali i koji ne budu olahko preko Božije riječi prelazili“, kazao je reisu-l-ulema.

Jedni drugima smo najpreči, dodao je on, te pozvao na solidarnost i na dizanje glasa kada neko od nas bude nepravedno napadnut i optužen.

„Kada se nekoga od nas nepravedno napada i optužuje, svi bismo morali dići svoj glas u njegovu odbranu i zaštitu. Kada neki od nas počine kakvo nedolično djelo, svi bismo to morali osuditi i pokazati gnušanje prema zlu. Šutnja, okretanje glave i nezainteresiranost ohrabruju loše ljude“, kazao je reisu-l-ulema.

Ovom prilikom je osudio „zlonamjerne riječi kojima se nastoji širiti laž o bh. muslimanima, o narodu kojeg su držali u logorima mjesecima i godinama i nad kojim su počinjeni strašni zločini i genocid, naglašavajući kako se muslimani u BiH nikada nisu bojali istine o sebi niti će ikada pokleknuti pred zlom niti mu povlađivati.

„Pa ni onda kada ono bude dolazilo iz našeg naroda i kada iznutra zaprijeti našem biću. Činili smo to i u najtežim danima opsade naše zemlje. Pozivamo da to i drugi čine i da zlu koje se među njima širi ne povlađuju i da s njim ne koketiraju. Neka niko ne traži svoju sreću u tuđoj nesreći, tako što će o drugima širiti laži i činiti objedu. Mi se nećemo dati pokolebati u našoj vjeri, jer smo narod koji je u historiji naučio razlikovati zlu od dobre namjere i teško nas je u zabludu dovesti. Naše je prirodno pravo stati u odbranu i odbiti svaki zlonamjeran nasrtaj na našu vjeru, moral i narod. To je naša obaveza“, poručio je reisu-l-ulema.

Na kraju, pozvao je na život posvećen Bogu u zajednici s ljudima, u međusobnom poštovanju, dobru i plemenitosti, te na borbu protiv velikih pošasti našeg društva: mržnje, nesigurnosti, korupcije, nepoštivanju prava i zakona, ovisnosti o kockanju koje nagrizaju sve pore našeg društva i naših porodica.

„Vrijeme je da im se odlučno suprotstavimo i da naš moralni habitus učvrstimo i osnažimo“, kazao je reisu-l-ulema, čestitajući bajramske praznike muslimanima u BiH, Sandžaku, Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji i dijaspori.

Author

admin